MIASTO KIELCE

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Strona Archiwalna BIP

aktualna strona BIP Urzędu Miasta w Kielcach
(od dnia 01.01.2022 r.) to:

bipum.kielce.eu

 

 

 

Sprawozdanie z kontroli

Sprawozdanie z kontroli

Sprawozdanie z kontroli problemowej przeprowadzonej w I Liceum Ogólnokształcącymim. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

Na podstawie upoważnienia Nr 6/2014 z dnia 15 kwietnia 2014 r. wydanego przez Prezydenta Miasta Kielce pracownicy Wydziału Audytu Wewnętrznego i Kontroli Urzędu Miasta Kielce przeprowadzili w dniach od 22 kwietnia 2014 r. do 19 maja  2014 r. kontrolę problemową I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz w III Liceum Ogólnokształcącymz Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach w zakresie spraw kadrowo-płacowych.

1.     W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach stwierdzono, co następuje:

 

W zakresie badań wstępnych, okresowych, kontrolnych pracowników:

  • W kilku przypadkach stwierdzono, brak zaświadczeń z przeprowadzonych badań wstępnych. W aktach osobowych głównego księgowego oraz dozorcy znajduje się zaświadczenie lekarskie z innego (poprzedniego) zakładu pracy. Ponadto ustalono, że kilku pracowników dostarczyło zaświadczenie z przeprowadzonych badań wstępnych już po zawarciu umowy o pracę.
  • W części B akt osobowych powinny znajdować się m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi i  kontrolnymi.
    W trakcie kontroli stwierdzono przypadki wykonania badań przez pracowników po upływie terminu aktualności poprzednich badań okresowych. Ponadto stwierdzono  u kilku osób brak zaświadczenia lekarskiego z badań okresowych z lat poprzednich m.in. z 1999 r., 2003 r., 2006 r. W kontrolowanej jednostce stwierdzono brak zaświadczenia z badań kontrolnych po powrocie z urlopu macierzyńskiego u obecnego kierownika gospodarczego oraz zaświadczenia z badań kontrolnych po zakończonym urlopie zdrowotnym nauczyciela, zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy.
 

W zakresie szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy:

  •  Podczas kontroli stwierdzono, że w wybranych do kontroli aktach osobowych pracowników jednostki brak jest karty szkolenia wstępnego, a w jednym przypadku brak jest potwierdzenia odbycia instruktażu ogólnego.
 
  • Szkolenia okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 6 lat. Jak wynika z akt osobowych kilku nauczycieli, szkolenie to przeprowadzone zostało po terminie.
  • Szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych przeprowadza się do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Jak wynika z akt osobowych dyrektora szkoły, wicedyrektora szkoły oraz kierownika gospodarczego, szkolenie to odbyli po terminie.
  • W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. W jednym przypadku stwierdzono, że szkolenie to odbyło się po terminie. 
 

2. W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach stwierdzono, co następuje:

 

W zakresie badań wstępnych, okresowych, kontrolnych pracowników:

  • W kontrolowanej jednostce w części B akt osobowych pracowników znajdowały się zaświadczenia lekarskie o odbytych badaniach wstępnych, które powinny znajdować się w części A akt osobowych. W kilku przypadkach stwierdzono brak zaświadczeńz przeprowadzonych badań wstępnych. W jednym przypadku w aktach osobowych pracownika znajdowało się zaświadczenie lekarskie z innego (poprzedniego) zakładu pracy. Ponadto ustalono, że kilku pracowników dostarczyło zaświadczeniez przeprowadzonych badań wstępnych już po zawarciu umowy o pracę.
 
  • W części B akt osobowych powinny znajdować się m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi i kontrolnymi. W trakcie kontroli ustalono, że w aktach osobowych elektryka brak jest aktualnego zaświadczenia lekarskiego wydanego w związku z przeprowadzonym badaniem okresowym. Stwierdzono również przypadki wykonania badań przez pracowników po upływie terminu aktualności poprzednich badań okresowych. Ponadto stwierdzonou trzech osób brak zaświadczenia lekarskiego z badań okresowych z 2000 r. oraz brak zaświadczenia z badań kontrolnych po powrocie z urlopu macierzyńskiego u jednej nauczycielki, zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy.

W zakresie szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy:

  • Podczas kontroli stwierdzono, że w wybranych do kontroli aktach osobowych brak jest karty szkolenia wstępnego
  • Szkolenia okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 3 lata. Jak wynika z akt osobowych dwóch pracowników obsługowych szkolenia te przeprowadzone zostały w odstępie 5-ciu lat.
  • Szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych przeprowadza się do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Jak wynika z akt osobowych dyrektora szkoły, szkolenie to odbył po terminie, a w aktach osobowych wicedyrektora szkoły brak jest zaświadczenia o przeprowadzonym szkoleniu okresowym dla kadry kierowniczej.
  • W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych pierwsze szkolenie okresowe przeprowadza się do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. W kilku przypadkach stwierdzono, że szkolenie to odbyło się po terminie, a w jednym przypadku stwierdzono brak zaświadczenia o ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia.

 

W zakresie zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony, umów na okres próbny czy umów na czas wykonania określonej pracy :

  • W kontrolowanym okresie jednostka przy wystawianiu świadectw pracy dla pracowników zatrudnionych na zastępstwo oraz na czas określony nie zastosowała się do art. 97 § 11,2 Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 rok (Dz. U. z 1998, nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami) w związku z czym świadectwo pracy po zakończonej umowie na zastępstwo nie zostało wydane, a w przypadku świadectw pracy z dwóch umów terminowych zostały one wystawione po każdej z zakończonych umów, ale wydane i pokwitowane dopiero po rozwiązaniu ostatniej z umów o pracę. 

W zakresie wynagrodzeń:

  • W trakcie kontroli naliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop dla dwóch nauczycielek zatrudnionych na okres krótszy niż rok szkolny stwierdzono, że błędnie przyjęto do podstawy ekwiwalentu średnią z godzin ponadwymiarowych. Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy dla nauczycieli (Dz. U. z 2010 Nr 255, poz. 1712 z późn. zm), w przypadku gdy okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego przyjmujemy godziny z tego okresu zatrudnienia, mnożąc przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystania urlopu. Natomiast przy naliczeniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop dla nauczycielki zatrudnionej na rok szkolny do podstawy ekwiwalentu błędnie przyjęto wysokość przyznanego na dwa miesiące dodatku motywacyjnego. Zgodnie z § 2 ust. 2   ww. rozporządzenia, gdy okres uprawniający do dodatku jest krótszy niż rok szkolny, wysokość dodatku oblicza się mnożąc otrzymaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. 

 


Autor:  Mariusz Osiński Osoba publikująca: Mariusz Osiński Kancelaria Prezydenta
Data utworzenia:  14 lipiec 2014 09:42 Data publikacji:  14 lipiec 2014 09:47
Wersja:  1.0