MIASTO KIELCE

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Strona Archiwalna BIP

aktualna strona BIP Urzędu Miasta w Kielcach
(od dnia 01.01.2022 r.) to:

bipum.kielce.eu

 

 

 

«Powrót

Obwieszczenie w/s ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego

Obwieszczenie w/s ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego

przebudowa  związana ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego (w chwili obecnej nieużytkowanego) na Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na części działki Nr ew. 275/6 obręb 0011 przy ul.E.Orzeszkowej w Kielcach                 

                                                                                                                                                                                                                        Kielce, dnia    7.10.2009 r.
AU.I.73311 - 11 - 6 / 2009
DECYZJA Nr  88  / 2009
o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
 Na podstawie  art. 4 ust. 2 pkt 1, art. 50 ust. 1 i 4, art. 51 ust.1 pkt 2, art. 52 ust. 1, art. 53 ust. 4, art. 54 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 104   ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu 17.08.2009r.   przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, ul. Studzienna 2 złożonegowniosku z dnia
USTALAM
warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowy dla inwestycji  :
przebudowa  związana ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego (w chwili obecnej nieużytkowanego) na Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na części działki Nr ew. 275/6 obręb 0011 przy                   ul. E. Orzeszkowej w Kielcach.
1.      Rodzaj inwestycji
1.1   Ustalenia dotyczące rodzaju zabudowy
Zabudowa usługowa - budynek usługowy  .
1.2   ustalenia dotyczące funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu
Przedmiotem inwestycji jest   przebudowa  związana ze zmianą sposobu użytkowania budynku  usługowego (w chwili obecnej nieużytkowanego) na Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na części działki Nr ew. 275/6 obręb 0011 przy ul. E. Orzeszkowej w Kielcach  – zgodnie z art. 6 pkt. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 46, poz. 543, z późn. zm.) budowa i utrzymanie pomieszczeń dla urzędów, organów władzy, administracji , sądów i prokuratur, państwowych szkól wyższych, szkól publicznych, a także publicznych obiektów ochrony zdrowia, przedszkoli, domów opieki społecznej i placówek opiekunczo-wychowawczych stanowi cel publiczny  w rozumieniu ustawy.
2.      Warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych
2.1.    warunki i wymagania ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
·         Nieprzekraczalna linia zabudowy – nie ulegnie zmianie, wyznaczona istniejącym budynkiem Nr 53
·         Wielkość powierzchni zabudowy do powierzchni terenu w liniach rozgraniczających teren inwestycji –  nie ulegnie zmianie
·         Szerokość elewacji frontowej – nie ulegnie zmianie
·         Wysokość  górnej krawędzi elewacji frontowej projektowanej zabudowy - nie ulegnie zmianie
·         Geometria dachu -  nie ulegnie zmianie
·         Inwestycję należy zaprojektować i zrealizować zgodnie z obowiązującymi przepisami, Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej m.in. z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
2.2.    Ustalenia dotyczące ochrony środowiska, przyrody, krajobrazu i zdrowia ludzi
·         Inwestycja będąca przedmiotem wniosku położona jest w granicach administracyjnych Miasta na gruntach, oznaczonych w ewidencji gruntów symbolem „B”.
·         Przy projektowaniu inwestycji należy zapewnić ochronę zieleni. Realizacja i eksploatacja inwestycji nie może spowodować uszkodzenia drzew i krzewów na terenie lokalizacji i terenach przyległych. W przypadku występowania drzew i krzewów na terenie, na ich wycięcie lub przesadzenie wymagane jest oddzielne zezwolenie – zgodnie z wymogami art. 83 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 ze zm.).
·         Sposób postępowania z usuwanymi lub przemieszczanymi, w związku z realizacją inwestycji, odpadami (masami ziemi lub skalnymi, gruzem itp.), wymaga dokonania uzgodnień – zgodnie z wymogami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (tekst jednolity: Dz.U. z 2007r. Nr 39, poz. 251).
·         Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada  2004 r.               w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych   z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573, z późn. zm.), w związku z art. 173 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia                3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199,  poz. 1227), przedmiotowa inwestycja nie została zaliczona do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony. 
·         Teren inwestycji nie znajduje się na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny w granicach określonych Rozporządzeniem Wojewody Świętokrzyskiego Nr 75/2005 z dnia 14lipca 2005 r. (Dz. U Woj. Świętokrzyskiego Nr 156, poz. 1936) oraz rozporządzeniem Nr 83/2005 (Dz. U. Woj. Świętokrzyskiego Nr 156, poz. 1944) .  
·         Teren inwestycji nie znajduje się na terenie Kieleckiego obszaru chronionego krajobrazu uchwalonego Uchwałą Rady Miejskiej w Kielcach Nr LXVI/1262/2006 z dnia 27 lipca 2006 r.
2.3.   Ustalenia dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej.
·         Teren inwestycji nie podlega ochronie prawnej w aspekcie dziedzictwa kulturowego            i ochrony zabytków z zakresu ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabyt­kami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568 ze zm).
2.4.   Ustalenia dotyczące obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
i komunikacji.
·         Obsługa w zakresie uzbrojenia technicznego    – na dotychczasowych warunkach,              z wykorzystaniem istniejących przyłączy .
Warunki ewentualnego zwiększenia dostawy lub odbioru mediów należy uzyskać od właściwych Zarządów sieci.
• Obsługa komunikacyjna terenu z wykorzystaniem istniejącego zjazdu z  ulicy Orzeszkowej.
·                    W ramach inwestycji, w granicach jej realizacji, inwestor zobowiązany jest zaprojektować  i zrealizować odpowiednią liczbę miejsc postoju samochodów, wynikającą z charakteru funkcjonalno-użytkowego inwestycji i zewnętrznych warunków komunikacyjnych.   
2.5.   Wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich.
·         Inwestycja nie może powodować ograniczenia sposobu zagospodarowania działek sąsiednich, i wpływać na wykonanie ich prawa własności.
·         Inwestycję należy zaprojektować w sposób nie powodujący ograniczeń w dostępie do drogi publicznej, możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, nie ograniczający dostępu światła dziennego do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz zapewniający ochronę przed uciążliwościami powodowanymi przez hałas, wibracje, zakłócenie elektryczne, promieniowanie a także zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Gwarancją nienaruszalności tych praw jest sporządzenie projektu budowlanego, stanowiącego jeden z załączników do wniosku               o pozwolenia na budowę, z uwzględnieniem wymogów określonych w art. 5 ustawy Prawo budowlane.
 
 
 
2.6.   Ochrona obiektów budowlanych na terenach górniczych
      Teren inwestycji nie znajduje się na terenach górniczych w rozumieniu ustawy
z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity Dz.U z 2005 r. Nr 228 poz. 1947 ze zm.)
3.      Linie rozgraniczające teren inwestycji
Linie rozgraniczające teren inwestycji oznaczono kolorem czarnym i literami ABCD-A, na mapie stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
 
UZASADNIENIE
Wnioskowane zamierzenie inwestycyjne polegające na   przebudowie  związanej ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego (w chwili obecnej nieużytkowanego) na Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na części działki Nr ew. 275/6 obręb 0011 przy ul. Elizy Orzeszkowej w Kielcach  jest zgodne z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 z póź. zm.) i stanowi cel publiczny w rozumieniu ustawy. Stan faktyczny i prawny terenu pozwala na lokalizowanie wnioskowanej inwestycji.
Sprawy ustalenia warunków zabudowy i ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego są szczegółowo uregulowane przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu                        i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003r. Nr 80 poz. 717 z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, inwestycja celu publicznego w przypadku braku planu miejscowego jest lokalizowana
w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Warunek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt. 4 „ Wydanie decyzji jest możliwe jedynie w przypadku spełnienia następujących warunków: I...I teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych           i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzeniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1”, stosuje się odpowiednio.
Dla terenu objętego wnioskiem inwestora w dacie orzekania nie obowiązuje żaden miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio obowiązujący miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Kielce utracił moc z dniem 31 grudnia 2003 r., na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1 ustawy o planowaniu                       i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tym planem teren inwestycji nie był położony na terenie przeznaczonym pod  realizację inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.
 Ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego zgodnie z art. 52.1 następuje na wniosek inwestora.
 Wniosek powinien zawierać:
·                     określenie granic terenu objętego wnioskiem (wraz z obszarem, na który inwestycja będzie oddziaływać) na kopii mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000 przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
·                     charakterystykę inwestycji: określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu, określenie charakterystycznych parametrów technicznych inwestycji oraz dane charakteryzujące jej wpływ na środowisko.

Wniosek inwestora 17.08.2009r. spełnia wymagania stawiane ustawą.
 
Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy, właściwy organ w postępowaniu związanym
z wydaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dokonuje analizy:
·                     warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, wynikających                    z przepisów odrębnych;
·                     stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji.
 
Teren inwestycji nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze i nieleśne, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie
 
 
 
gruntów rolnych i leśnych (tekst jednolity Dz.U. z 2004r. nr 121 poz. 1266 z późniejszymi zmianami), gdyż jest oznaczony w ewidencji gruntów uż. „B” – tereny mieszkaniowe.
 
           Dokonana analiza zgromadzonego materiału wykazała, że wnioskowane zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. W sprawie analizowano następujące przepisy odrębne:
1.      Ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Tekst jednolity, Dz. U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.)
2.      Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r.                   w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. 43, poz. 430);
3.      Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm. .);
4.      Ustawy z dnia 7 lipca 1994r – Prawo budowlane (Tekst jednolity, Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm. );
5.      Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.);
6.      Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U.               z 2006r. Nr 129, poz. 902 z póxn. zm.),
7.      Rozporządzenie z dnia 9 listopada 2004 r. Określenie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych                  z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.)
8.      Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004r. Nr 92, poz. 880                 z późn. zm.).
9.      Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).
10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r.             w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563),
11. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r.            w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U. Nr 121, poz. 1139),
12. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.),
13. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121 poz. 1266 ze zm.),
14. Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2005 r. Nr 45 poz. 435 z późn. zm.)
15. Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U.               z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.),
16. Ustawa z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162 poz. 1568 z późn. zm.),
17. Ustawa z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U z 2005 r. Nr 240 poz. 2027 z późn. zm.),
18. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity Dz.U z 2005 r. Nr 228 poz. 1947 z późn. zm.)
 
Stosownie do art.10 §1 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. nr 98 poz. 1071 z póź. zm.) strony postępowania zostały zawiadomione o toczącym się postępowaniu i możliwości zapoznania się z aktami sprawy: zawiadomienie z dnia 7.09.2009r.
W trakcie postępowania administracyjnego nie wpłynęły żadne zastrzeżenia.
 
 
 
W trakcie postępowania projekt decyzji o warunkach zabudowy był uzgadniany:
  1. Miejskim Zarządem Dróg pismem z dn.1.10.2009r. Znak: MZD/WP/RIP/7331/ P 357  /2009
 
     Po przeanalizowaniu art. 53 ust. 4 stwierdzono, że nałożenie obowiązku przeprowadzenia uzgodnień, o których mowa w art. 53 ust. 4 pkt 1 – 8; 10,11 nie dotyczą przedmiotowej inwestycji a mianowicie:
ad. 1)   teren inwestycji nie leży w miejscowości uzdrowiskowej,
ad. 2)   teren inwestycji nie jest objęty ochroną konserwatorską,
ad. 3)  teren inwestycji nie jest położony w pasie ochronnym morskich portów i przystani,
ad. 4)  teren inwestycji nie leży na terenie ani w pobliżu terenów górniczych,
ad. 5)  teren inwestycji nie leży na terenie zagrożonym osuwaniem się mas ziemnych,
(Zgodnie z art. 101 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U.  z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.), organem państwowej administracji geologicznej I instancji są wojewodowie. Ustawa Prawo geologiczne i górnicze nie zawiera żadnych postanowień dotyczących „terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych”. Określenie takie figuruje natomiast w art. 15 ust. 2 pkt 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym o treści: „ w planie miejscowym określa się obowiązkowo granice terenów (......) zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych”. Dla terenu objętego inwestycją nie obowiązuje żaden plan, w którym znalazłyby się ustalenia, o których mowa w pkt. 5 w związku z czym uzgodnienie z właściwym organem administracji geologicznej w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.
ad. 6)   teren inwestycji położony jest na terenach budowlanych oznaczonych w ewidencji gruntów symbolem „Bi”,
ad. 7)   teren inwestycji nie jest położony w granicach parku narodowego ani jego otuliny,
ad. 8)   teren inwestycji nie leży w obszarze objętym ochroną na podstawie przepisów                  o ochronie przyrody,
ad. 10) teren inwestycji nie leży na terenie przeznaczonym pod realizację inwestycji celu publicznego, o którym mowa w art. 39 ust. 3 pkt 3 i art. 48, w planie miejscowym, który utracił moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.  
ad. 11) przedsięwzięcie nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, do wydania którego organem właściwym jest wojewoda.
 
Z przeprowadzonego postępowania wynika, że przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z wymogami wynikającymi z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przepisów odrębnych i z warunkami będącymi wynikiem przeprowadzonych uzgodnień, a ustalenia niniejszej decyzji uwzględniają wniosek inwestora.
Stosownie do art. 50 ust. 4 ustawy sporządzenie projektu decyzji powierza się osobie wpisanej na listę samorządu zawodowego urbanistów lub architektów.
W przedmiotowej sprawie projekt decyzji sporządziła osoba wpisana na listę Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów.
 
W związku z powyższym orzeczono jak w rozstrzygnięciu.
 
     Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
w Kielcach, Al. IX Wieków Kielc 3 za pośrednictwem Prezydenta Kielc - w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego jego istotą oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 53, ust. 6 z dnia 27. marca 2003r. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
 
 
 
Załączniki : Nr 1- załącznik graficzny w skali 1 : 500
                     
Uwaga: Strony, które nie otrzymują załącznika graficznego do decyzji ze względu na ich duży format, mogą się z nimi zapoznać w Urzędzie Miasta Kielce, Wydział Architektury i Urbanistyki, Kielce Rynek 1 pok. 123
 
 
 
Otrzymują:
  1.  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
25-544 Kielce
            ul. Studzienna 2
  1. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Słoneczne Wzgórze”
25-900 Kielce
Ul. E. Orzeszkowej 4       
  1. Prezydent Miasta Kielce
Skarb Państwa
      w/ m
  1. Prezydent Miasta Kielce
Gmina Kielce
      w/ m
5.   a/a
       
 
 
 
Do wiadomości:
1.   Marszałek Województwa Świętokrzyskiego                      
      Kielce, al. IX wieków Kielc 3
 
 
 
                                                          POUCZENIE
1.      Niniejsza decyzja nie upoważnia do prowadzenia robót budowlanych, lecz stanowi podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.
2.      Do robót budowlanych można przystąpić po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie określonym w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118).
3.      Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć projekt budowlany z niezbędnymi opiniami i uzgodnieniami w 4 egz. i oświadczenie potwierdzające prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 
 
 
 
 

Autor:  Iwona Irla Wydział Architektury i Budownictwa Osoba publikująca: Iwona Irla Wydział Architektury i Budownictwa
Data utworzenia:  20 październik 2009 13:26 Data publikacji:  20 październik 2009 13:26
Wersja:  1.0