MIASTO KIELCE

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Strona Archiwalna BIP

aktualna strona BIP Urzędu Miasta w Kielcach
(od dnia 01.01.2022 r.) to:

bipum.kielce.eu

 

 

 

226. Nr 226/2009 z dnia 23 czerwca 2009r.

226. Nr 226/2009 z dnia 23 czerwca 2009r.

w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowywawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Miasta Kielce

Zarządzenie Nr 226/2009

Prezydenta Miasta Kielce

z dnia  23 czerwca 2009 r.

 

w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej

i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Miasta Kielce

 

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) zarządza się, co następuje:

 

§ 1

Zarządzenie reguluje szczegółowy sposób przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę dla pracowników podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym w Urzędzie Miasta Kielce.

§ 2

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458),

2) Urzędzie – oznacza to Urząd Miasta Kielce,

3) Sekretarzu – oznacza to Sekretarza Miasta,

4) kierowniku jednostki – oznacza to Prezydenta Miasta Kielce lub osobę przez niego upoważnioną do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy,

5) przewodniczącym komisji egzaminacyjnej – oznacza to Sekretarza Miasta lub wyznaczonego przez niego dyrektora wydziału,

6) pracowniku – oznacza to osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy, która została skierowana do odbycia służby przygotowawczej,

7) wydziale – oznacza to wyodrębnione w strukturze Urzędu wydziały/równorzędne komórki organizacyjne,

8) dyrektorze wydziału – oznacza to odpowiednio dyrektora wydziału/równorzędnej komórki organizacyjnej Urzędu.

 

§ 3

1. Każdy pracownik podejmujący po raz pierwszy zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest zobowiązany odbyć służbę przygotowawczą zakończoną egzaminem, z zastrzeżeniem  § 6.

2. Bezpośredni nadzór nad przebiegiem służby przygotowawczej i organizowaniem egzaminów sprawuje Dyrektor Wydziału Organizacyjnego.

3. Wszyscy pracownicy Urzędu, w szczególności dyrektorzy wydziałów oraz równorzędnych komórek organizacyjnych, są zobowiązani do współpracy w organizowaniu służby przygotowawczej i egzaminów.

 

§ 4

1. Na wniosek dyrektora wydziału kierownik jednostki podejmuje decyzję w sprawie skierowania pracownika do odbycia służby przygotowawczej, nie później niż przed upływem 3 miesięcy od daty zatrudnienia pracownika na stanowisku urzędniczym

   (wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia).

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać termin rozpoczęcia

    i zakończenia służby przygotowawczej oraz szczegółowy plan jej przebiegu.

3. Okres odbywania służby przygotowawczej uzależniony jest od wiedzy

    i kwalifikacji pracownika, zdolności do nabywania umiejętności niezbędnych na zajmowanym stanowisku urzędniczym.

4. Służba przygotowawcza trwa nie dłużej niż 3 miesiące.

 

§ 5

1. Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych poprzez:

1) przyswojenie wiedzy zawartej w Ramowym programie służby przygotowawczej, stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia,

2) nabycie umiejętności niezbędnych do realizacji powierzonych obowiązków służbowych w wydziale, w której pracownik jest zatrudniony,

3) zaznajomienie się z podstawowymi czynnościami innych wydziałów/referatów,

    w których pracownik odbył praktykę w trakcie służby przygotowawczej.

2. W trakcie służby przygotowawczej nadzór merytoryczny nad pracownikiem sprawuje opiekun, wyznaczony każdorazowo przez dyrektora wydziału.

3. Opiekunem powinien być pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym stanowisku urzędniczym, o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach interpersonalnych.

4. Opiekun może sprawować nadzór jednocześnie w danym okresie nad maksymalnie 3 pracownikami odbywającymi służbę przygotowawczą.

5. Po zakończeniu służby przygotowawczej opiekun sporządza opinię o pracowniku według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia, z którą zapoznaje dyrektora wydziału.

6. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu kończącego służbę przygotowawczą jest pozytywna opinia opiekuna.

7. Pracownikowi przysługuje odwołanie od opinii opiekuna wniesione do kierownika jednostki w terminie 7 dni od daty jej otrzymania.

 

§ 6

1. Na umotywowany wniosek dyrektora wydziału/równorzędnej komórki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza i umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych.

2. Zwolnienie z odbywania służby przygotowawczej nie zwalania z konieczności złożenia egzaminu.

§ 7

1. W celu przeprowadzenia egzaminu kończącego służbę przygotowawczą kierownik jednostki powołuje Komisję egzaminacyjną w składzie:

1) Przewodniczący Komisji,

2) Członek Komisji – dyrektor wydziału lub zastępca, w którym pracownik

                                   jest zatrudniony,

3) Członek Komisji – pracownik Biura ds. Pracowniczych.

2. Egzamin, o którym mowa w ust. 1, może być przeprowadzany w formie pisemnej (testowej, opisowej) lub ustnej.

3. O formie egzaminu każdorazowo decyduje Komisja egzaminacyjna.

4. Komisja egzaminacyjna ocenia pracownika, wystawiając ocenę pozytywną lub negatywną.

§ 8

Termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu kończącego służbę przygotowawczą ustala Przewodniczący Komisji egzaminacyjnej, o czym zawiadamia pisemnie pracownika dopuszczonego do egzaminu.

 

§ 9

1. Z przeprowadzonego egzaminu Komisja egzaminacyjna sporządza protokół. Protokół zawiera: imię i nazwisko pracownika, stanowisko pracy, datę egzaminu, skład Komisji egzaminacyjnej, wyniki egzaminu lub jego poszczególnych części. Protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji egzaminacyjnej.

2. Pozytywny wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą i złożenie ślubowania, o którym mowa w art. 18 ustawy, jest warunkiem dalszego zatrudnienia.

3. Wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą jest ostateczny. Pracownikowi nie przysługują środki odwoławcze.

4. Kierownik jednostki wydaje pracownikowi zaświadczenie o odbyciu służby przygotowawczej i złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym, o którym mowa w ust 2.

5. Drugi egzemplarz zaświadczenia, o którym mowa w ust. 4, wraz z dokumentacją z przebiegu służby przygotowawczej, włącza się do akt osobowych pracownika.

6. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.

7. Rejestr wydanych zaświadczeń prowadzi Biuro ds. Pracowniczych.

 

§ 10

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą na 01 stycznia 2009 roku.

 

PREZYDENT MIASTA

Wojciech Lubawski

 

 


Autor:  Kinga Opalska Wydział Organizacyjny Osoba publikująca: Kinga Opalska Wydział Organizacyjny
Data utworzenia:  25 czerwiec 2009 10:10 Data publikacji:  25 czerwiec 2009 10:10
Wersja:  1.0